Site Loader


Slavné Dubajské fontány se nachází v Downtownu. Jsou situovány přímo v jezeře Burj Khalifa Lake. Najdete je mezi obchodním domem Dubai Mall a nejvyšším mrakodrapem světa Burj Khalifa. Bez nadsázky jde téměř o hlavní turistickou atrakci Dubaje. Nikde jinde na světě nemají hrající fontány takových rozměrů jako právě zde.

Proč nesmíte při návštěvě Dubaje fontány vynechat?


Jsou zcela zadarmo. Vzhledem k jejich rozměrům nejde vstupné v podstatě vybírat. Fontány jsou vidět dobře ze širokého okolí. Burj Khalifa i Dubai Mall jsou navíc velmi často navštěvovaná místa v Dubaji, tudíž můžete fontány snadno navštívit bez zbytečného přejíždění někam mimo hlavní turistické zóny.

Hlavní čas fontán začíná od 18 hodiny večer


Tyto fontány jsou symbolem úspěchu Dubaje. Cílem projektu bylo vytvořit naprosto unikátní dílo, které nebude mít ve světě konkurenci. Symbolika vody je ve zdejší poušti téměř posvátná. Dubaj vznikl z nehostinné písečné pustiny a takové množství vody je dodnes symbolem velkého luxusu.


Fontány svoje představení opakují někdy až 13x za den. Nemusíte tak nic příliš plánovat. Skloubit prohlídku fontán s nákupy v Dubaj Mallu je hračka. Stačí vědět kdy fontány fungují.


Kdy začíná show fontán?


Během dne se odehrávají většinou jen dvě představení ve 13 a 13 30, respektive 13 30 a 14 hodin v pátek. To je zapříčiněno religiózními důvody. Pátek je v Dubaji svátečním dnem, kdy probíhá povinná polední modlitba.

Během dne probíhá představení pouze dvakrát


Večerní show už běží v krátkých půlhodinových intervalech. Od neděle do středy fungují fontány od 18 do 22 hodin. Čtvrtek až sobota dokonce až do 23 00. Mnozí turisté nechápou tak podivný systém provozu. V Dubaji mají ale poněkud jiný systém pracovního týdne, kdy čtvrtek až sobota představují víkend.


Komplex fontán má délku 275 metrů při šířce okolo 100 metrů. Toto celé zaujímá střed jezera Burj Khalifa Lake. Výška vodotrysku dosahuje úúctyhodných 152 metrů. Neoficiální informace tvrdí, že roku 2009 při testování fontán bylo dosaženo až neuvěřitelných 300 metrů. Vybavení fontán je poměrně sofistikovaná zahraniční technologie, která se vyráběla na zakázku speciálně pro Dubaj.

Dubajské fontány jsou technický unikát


Voda je nejprve čerpána do zvláštních nádrží, v nichž je uměle vytvořený vysoký tlak, který ve správný moment dopraví vodu do potřebné výšky. Nejvýkonnější vodotrysky jsou během každé seance použity pouze několikrát, jelikož procedura čerpání vody a tlakování zabírá značné množství času. V podstatě jsou to taková vodní děla a dokonce se jako děla i projevují. Pokud uslyšíte něco jako výstřel tak můžete vzápětí očekávat rekordní proud do stopadesáti metrové výšky.

Nejkrásnější jsou fontány při západu slunce


Díky extrémní výšce, do které se voda dostává, lze pozorovat zajímavý vedlejší jev. Jakýkoliv poryv větru snadno odfoukne vodu do překvapivých vzdáleností. Hodně účastníků tak odchází z představení promoklých, což v létě nemusí vadit.

Během zimy ale ani v Dubaji nebývají noční teploty úplně tropické a tak se mějte na pozoru. Zejména pokud máte po fontáně v plánu strávit večer ve městě. V jeden moment se ve vzduchu může pohybovat až sto tun vody.

Na videu jsou dobře slyšet „výstřely“ vodních děl


Vítr nejčastěji vane na jiho východ, což je směr kde se poblíž fontán nachází trh (souk).

Celá show má několik programů, které se můžou občas měnit. K tryskající vodě se během nich přidává efektní hudba a osvětlení fontány. Tento systém pro fontánu vytvořila firma WET Design, která projektovala fontánu včetně technického zázemí.

Zajímavé je, že podsvícení není barevné. Pravděpodobně by barevné diody nebyly schopny podsvítit tak mohutné množství vody. Celkem totiž fontánu doprovází padesát velkých projektorů a 6600 menších světel!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *