Site Loader

Často se nás turisté ptají, jaká je vlastně měna v Dubaji? Historie peněžních prostředků v regionu blízkého východu je totiž poměrně pestrá. V koloniálních dobách se v oblasti žádná lokální měna nevyskytovala. Využívány byly buď peníze britského impéria nebo jiných západních států, včetně tolarů naší panovnice Marie Terezie.

S pádem kolonialismu ale nutnost existence vlastní měny vyústila ve vytvoření tzv. Gulf Rupee, neboli česky „Rupie perského zálivu“.

Tato měna jak název napovídá byla finančně velmi těsně spjata s rupií indickou. Sázka na rozvoj nejlidnatější bývalé britské kolonie ale ve dvacátém století nevyšla. Indie se zamotala do válečných sporů se svými sousedy, což vyústilo ve volný pád její měny po celá šedesátá léta.

Roky tápání a zkoušení různých jiných měn regionu blízkého a středního východu vyústili ve vznik Dirhamu.

Dirham v Dubaji koluje nepřetržitě již od roku 1973. Původně se tak nazývala měna arabského chalifátu, který se v sedmém století rozkládal od Španělska přes Severní Afriku až do Asie. Název měny byl přitom odvozen od nám relativně známé řecké drachmy.

V současné době se Dirham používá ve více zemích regionu Arabského poloostrova a Afriky. Někde je ale jen dílčí jednotkou jiné měny – dinárů.

Jak se vyznat v dubajském dirhamu

Myslíte, že když u nás používáme arabské číslice tak i v zemích „rozsypaného čaje“ nebudou problémy? To je pravda pouze částečně. Zejména s mincemi si můžete užít velmi mnoho zábavy.

mince a bankovky Dubajské měny jsou označeny hindsko arabskými číslicemi
Převodní tabulka Hindsko-Arabské číselné soustavy na běžné arabské číslice.

Číslovky na mincích bývají v Hindsko-Arabské číselné soustavě. Bankovky jsou na tom o něco lépe. Z jedné strany najdete klasické známé číslice.

S touto soustavou se můžete setkat například i v Egyptě a není těžké se základní znaky naučit. Přesto je ale lepší bankovky zejména při vracení na tržištích otáčet známější stranou k sobě ať máte přehled.

Dirham má i svůj vlastní znak v arabské abecedě. Většinou se ale uvádí i v latince pod zkratkou Dh případně Dhs.

Kde a jak měnit peníze v Dubaji

Nedá se říct, že by v Dubaji nějak vysloveně šidili turisty. Placení zahraniční měnou je ale v každé zemi nevýhodné a znát dopředu jak moc jsou spolehlivá různá místa pro výměnu hotovosti není na škodu.

Směnárna na letišti

Stejně jako na Ruzyni i tady není letiště úplně nejvhodnějším místem pro výměnu peněz. Kurz je lehce přitažený za vlasy a tak je lepší měnit maximálně jen malou sumu na nejnutnější výdaje po příletu. Někteří chytráci zkouší měnit pomocí nákupu v duty free. Platit zboží můžete v eurech a nazpátek si říct o dirhamy. O výhodnosti takové transakce lze také poněkud pochybovat, pokud tedy něco nepotřebujete nutně z toho obchodu.

Výměna v bance

Bankovní instituce nabízí finančně nejvýhodnější výměnu ovšem za cenu toho, že se do nich musíte vypravit. Nezapomeňte při výměně mít u sebe cestovní pas.

Hlavní nevýhoda tohoto způsobu spočívá jako všude v otevírací době. V Dubaji je to ale ještě trochu komplikovanější neboť banky často mívají otevřeno třeba od 9 do 14 hodin. Ne všechny pobočky totiž otevírají na odpolední „seanci“. V pátek samozřejmě v muslimských zemích banky nefungují vůbec.

Výměna v hotelích

Některé hotely nabízí možnost výměny hotových peněz od rána až do pozdních večerních hodin. Kurz bývá lehce nevýhodný ale ve světle toho martyria při cestě do banky se vám možná vyplatí obětovat pár eur a vyměnit v pohodlí vašeho ubytování.

Výměna v obchodních centrech (někdy i na ulici)

Paradoxně je toto často nejvíce výhodný způsob jak vyměnit peníze. Pokud ve velkém obchodním domě nebo poblíž něho uvidíte nápis EXCHANGE tak můžete vyměnit za podobný kurz jako v bance. Tyto pobočky jsou často provozovány ve spolupráci bank a obchodních center. Jejich pracovní doba je tak daleko vstřícnější než u klasické banky.

Komise a poplatky za výměnu

V Dubaji neplatí přesně definovaná pravidla jak má fungovat směnárenský byznys. Nejlepší způsob je se před nákupem dotázat na přesnou částku. Většinou stačí ukázat bankovku a pracovník vám na kalkulačce ukáže kolik dirhamů je ochoten vyplatit.

Euro ani dolar jako měna v Dubaji příliš neobstojí

Ačkoliv zákony emirátů zakazují placení jinou měnou než je Dirham, tak v reálu se můžete setkat s možností platby v eurech, vzácněji dolarech. Stává se to například v restauracích nebo hotelích. Věřte, že kurz s jakým se provádí přepočet není příliš výhodný. Daleko lepší varianta je platba kartou nebo výměna dirhamů v některé ze směnáren.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *