Site Loader

Velbloudí mléko je dosti netradiční surovina. Alespoň pro běžného evropského turistu. O to zajímavější je tuto pochutinu vyzkoušet a přivézt si třeba i trochu domů jako suvenýr.

Ve Spojených arabských emirátech je velbloudí mléko běžná potravina. V supermarketu můžete koupit dokonce i velbloudí sýry, jogurty a další mléčné výrobky.

Velbloudi jsou neodmyslitelnou součástí života pouštních Beduínů. Tisíce let života v nehostinném prostředí je naučily využívat všechno co velbloud dokáže člověku poskytnout. Srst a kůži na výstroj a oděvy, trus jako jediné dostupné palivo, velbloudí maso jako potravu a samozřejmě mléko.

Chov velblouda pro mléko je jediná šance jak se k této potravině v poušti dostat. Žádné krávy ani ovce zde nejde uživit. Takové podmínky panují na většině arabského poloostrova.

V devadesátých letech se navíc chov velblouda rozšířil i do horských oblastí, kde lze hospodařit i s jiným dobytkem. Příčinou byla nová móda bio a organických potravin, mezi které lze velbloudí mléko směle zařadit. Velbloud se tak najednou nestal jen prostředkem k přežití ale i k pěkným výdělkům.

Výhody velbloudího mléka

Ve srovnání s kravským mlékem má velbloudí větší obsah proteinů, méně cholesterolu a trochu více tuku. Obsahuje třikrát více vitamínu C, více nasycených mastných kyselin, železa, magnézia a vitamínu B.

Spojené arabské emiráty produkují ročně asi 50000 tun velbloudího mléka za rok, čímž se dostávají na pozici osmého největšího producenta na světě. Žebříček vede Keňa s obrovským rozdílem – 1 milion tun ročně.

Přesto můžete v Dubaji a všude v emirátech zakoupit výrobky z velbloudího mléka úplně v každém obchodě.

Cenově vychází velbloudí mléko poněkud dráž než kravské. To vychází okolo 5 dirhamů za litr. Velbloudí je minimálně 3 x dražší.

Nákup je tedy velmi jednoduchý, stačí zajít do supermarketu a zaplatit příslušnou sumu. S dovozem do Čech už to je trochu těžší, neboť si musíte pohlídat dobu trvanlivosti, která je na každé láhvi nebo balení.

Trvanlivost velbloudího mléka bývá krátká

Problém je v tom, že pasterizované mléko se často složitě shání. Arabové tuto metodu tradičně nevyužívali a tak jen část produkce prochází touto u nás běžnou úpravou. Dá se ale předpokládat, že nabídka se bude od roku 2020 rozšiřovat.

Nepasterizované velbloudí mléko vydrží bez změn chuti asi 5 dní, ovšem za předpokladu, že bude celou dobu v lednici. Nákup mléka jako suvenýru je tedy nejlépe udělat těsně před odletem, neboť vaše zavazadlo si užije cca dvě hodiny arabského vedra během nakládky do letadla.

Podle našich zkušeností ale tato finta funguje poměrně dobře. Základ je mléko pokud možno co nejdříve po příletu opět zchladit. Takto si přivezete opravdu zajímavý a netradiční suvenýr, kterým můžete obdarovat někoho blízkého. Nezapomeňte je ale upozornit na nutnost rychlé konzumace.

Zároveň ale nezapomeňte, že možnost dovážet podobné výrobky je značně omezená celními předpisy. Můžete vézt opravdu jen malé množství.

Zajímavé také je, že někteří výrobci na lahvích uvádějí dobu trvanlivosti až 15 dní. Ono se totiž mléko nemusí úplně zkazit. V podstatě se s časem stává více a více kyselým, což někomu nemusí vadit.

Další fígl spočívá v zmražení mléka, které také dokáže uchovat chuťové vlastnosti mléka po delší dobu. Cestou samozřejmě mléko trochu roztaje ale zdá se, že to ničemu nevadí.

Velbloudí čokoláda je ještě lepší dárek než mléko

Nemusíte se z Dubaje domů táhnout s konví mléka. Chcete li někomu dát originální dárek je možná lepší možností přivézt originální čokoládu s velbloudím mlékem.

V emirátech je pouze jedna firma, která vyrábí tuto pochutinu – Al Nassma http://www.al-nasma.com/. Založena byla roku 2008 právě za účelem výroby čokolády. Celý proces získání potřebné technologie a know-how trval 4 roky. Čokoláda Al Nassma je poměrně drahá kvůli složitému procesu výroby. Část technologie se totiž nachází v Rakousku kam je surovina převážena, aby se výsledná čokoládová pasta opět dovezla do emirátů,kde dochází k finální výrobě.

Sto gramů vážící tabulka čokolády vás vyjde zhruba na 100 dirhamů. Nejvíc populární je čokoláda ve tvaru velblouda, což je i firemní znak Al Nassma. Produkce je omezená počtem kusů a většinou se prodává ve velkých hotelích, obchodních centrech a rušných místech Dubaje. Určitě se vám povede tuto čokoládu zakoupit v Dubaj Mallu, jehož návštěvu můžete skloubit s návštěvou akvária.

V prodeji je také čokoláda s ořechy nebo i datlemi či medovým krémem!

Podívejte se na naše poznávací zájezdy do Dubaje a Spojených arabských emirátů!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *